9 lipca 2014

Dobra prognoza dla Ossolineum

Wczorajszy dzień przyniósł długo oczekiwany przełom. Dostaliśmy odpowiedzi na pisma w sprawie podwyżek i mediacji. To dobra prognoza na przyszłość.

Komisja Zakładowa w wakacyjnie okrojonym składzie, czyli Elżbieta Baran i Adam Degler, zwróciła się przedwczoraj do sekretariatu ZNiO o umówienie na spotkanie z Dyrektorem ZNiO, Adolfem Juzwenką. Wczoraj została uzgodniona godzina spotkania: trzynasta. Szczęśliwym trafem, na dwadzieścia pięć minut przed trzynastą otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pisma w sprawie mediacji i podwyżek. 

Do pierwszego pisma Dyrektor dołączył wersję protokołu rozbieżności przeanalizowaną od strony prawnej i formalnej. Dzięki temu możemy dzisiaj poinformować, że obie strony sporu zbiorowego zgadzają się, aby mediatorem był przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność", Kazimierz Kimso. Trwają ostatnie konsultacje protokołu rozbieżności przez stronę związkową.

W odpowiedzi na pismo Komisji Zakładowej z dnia 30 czerwca 2014 r., w której zwróciliśmy się z żądaniem podwyżek, Dyrektor zadeklarował, że przewidywana jest podwyżka dla wszystkich pracowników we wrześniu 2014 r., w wysokości 5 procent.

Spotkanie przedstawicieli Komisji Zakładowej z Dyrektorem ZNiO przebiegło spokojnie i było rzeczowe. Podkreślaliśmy, że nasze działania mają na celu zagwarantowanie należnego miejsca pracy naukowej w Ossolineum. Zgodziliśmy się, że praca naukowa od początków istnienia Ossolineum była jednym z ważniejszych zadań, jakie stawiali przed sobą pracownicy tej instytucji. Wedle słów Dyrektora, projekt systemu motywacji do pracy naukowej i jej weryfikacji, przedłożony przez Komisję Zakładową w dniu 9 czerwca nie jest przystosowany do realiów pracy naukowej w bibliotece naukowej. 

Dowiedzieliśmy się, że stosowny projekt systemu motywacji do pracy naukowej ma przygotować specjalny zespół, w którego skład wchodzą trzy osoby spoza Ossolineum: prof. dr hab. Jerzy Zdrada, przewodniczący Rady Kuratorów ZNiO, prof. dr hab. Stanisław Waltoś, przewodniczący Rady Naukowej ZNiO i dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, Jerzy Petrus oraz trzy osoby z Ossolineum: wicedyrektor ds. bibliotecznych Mariusz Dworsatschek, starsza kustosz Elżbieta Ostromęcka oraz starsza kustosz Katarzyna Kenc-Lechowska. Cieszymy się, że w zespole tym znaleźli się ossolińczycy - dzięki temu łatwiej pewnie będzie prowadzić konsultacje między Solidarnością ZNiO, a pracodawcą, dotyczące zapisów w Regulaminie Wynagrodzeń i systemu motywacji.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o problemie parkingu przy ul. Szewskiej. I tu też dobra wiadomość, która przyszła do wszystkich pracowników Ossolineum drogą mejlową - firma Europark, dzierżawiąca część terenu przeznaczoną pod parking przy ul. Szewskiej, zobowiązała się wyrównać i utwardzić ten teren.

Wszystko to jest dobrą prognozą dla Ossolineum, bo naszym wspólnym celem jest dbanie o dobro tej Instytucji.

Na koniec dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie wspierali nasze wysiłki w ostatnich tygodniach, a szczególnie w czasie, kiedy czekaliśmy na protokół i odblokowanie mediacji. Dzięki Wam łatwiej było przezwyciężyć chwile zwątpienia i zniechęcenia. Dziękujemy!

1 komentarz:

  1. Anonimowy9/7/14

    Gratulujemy obu Stronom sporu! Trzymamy kciuki za rychłe wypracowanie porozumienia w trakcie mediacji!
    Realna zapowiedź podwyżek dla wszystkich pracowników (choćby 5%) niewątpliwie jest sukcesem ossolińskiej "Solidarności". Wyrazy uznania!
    :)

    OdpowiedzUsuń