1 lipca 2014

Budynek Farmacji walczy o przetrwanie

Dzisiaj mija ostatni dzień 12. Przeglądu Sztuki SURVIVAL. To jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby zwiedzić budzące dreszczyk zakamarki dawnego budynku Instytutu Farmacji Akademii Medycznej. 

Akademia Medyczna ogłosiła przetarg na gmach przy ulicy Szewskiej 38/39, Grodzkiej 9 w kwietniu 2011 r. Ossolineum, pomimo prawa pierwokupu, nie skorzystało z oferty. W budynku miała się znajdować siedziba Muzeum Książąt Lubomirskich, a na sąsiedniej działce miał zostać wybudowany drugi budynek mieszczący magazyny. Z planów tych pozostał na razie... parking. Parking Książąt Lubomirskich, tak żartobliwie go czasem określamy. Na domiar złego działka pod budowę podzielona jest na dwie części; żeby dojechać do tej należącej do Ossolineum, trzeba pokonać takie wykroty, że najlepiej byłoby jeździć quadem albo terenowym Subaru.

Przewodnik po Muzeum Mineralogicznym Królewskiego Uniwersytetu w Breslau. Źródło: LINK.

Szkoda budynku Farmacji. Miejmy nadzieję, że Ossolineum będzie miało w przyszłości zarówno szansę, jak i środki na zakup tego budynku. Warto pamiętać, że wystarczy odpowiedni, dobry projekt, żeby ten obiekt przystosować do celów muzealnych, a to ze względu na jego historię: w pierwszej połowie XX w. budynek służył za siedzibę niemieckiego Instytutu Farmaceutycznego, ale został wybudowany w 1866 r. z inicjatywy Ferdynanda Roemera z przeznaczeniem na siedzibę Katedry Geologii i Mineralogii Uniwersytetu Breslau i powiększającego szybko swe zbiory Muzeum Mineralogicznego.


Kliknij, aby obejrzeć galerię zdjęć: LINK.

Więcej informacji o SURVIVALU: LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz