25 czerwca 2014

Nie ma Rady, trzeba robić swoje

Dobiega końca czerwiec i możemy stwierdzić, że okazał się on miesiącem wielkich rozczarowań. Pracodawca utrudnia prowadzenie sporu zbiorowego, a Rada Naukowa nie jest zainteresowana dyskusją nad przyszłością pracy naukowej w Ossolineum. Okazało się też, że brak motywacji to znacznie szerszy problem w Ossolineum, nie ograniczający się jedynie do kustoszy i doktorów.

 

Blokowanie sporu zbiorowego 

Komisja Zakładowa już od miesiąca czeka na podpisanie przez pracodawcę protokołu rozbieżności kończącego rokowania. Projekt protokołu przygotowaliśmy, w konsultacji z prawnikami z Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność" w ciągu trzech dni od zakończenia trzeciej tury rokowań (22 maja). W dniu 26 maja został on przesłany drogą elektroniczną do pracodawcy. Od tego czasu, pomimo monitów, nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi w tej sprawie. Jest to szokujące, bo ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z dnia 23 maja 1991 r. wyraźnie stanowi, że:

1. Kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją:
1) przeszkadza we wszczęciu lub w prowadzeniu w sposób zgodny z prawem
sporu zbiorowego
2) nie dopełnia obowiązków określonych w tej ustawie
- podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności .
 Natomiast art. 9 określa jasno, że:
Rokowania kończą się podpisaniem przez strony porozumienia, a w razie nieosiągnięcia porozumienia - sporządzeniem protokołu rozbieżności ze wskazaniem stanowisk stron.
Jednocześnie w trakcie rokowań uzyskaliśmy zapewnienie, że wspólny protokół będzie gotowy w krótkim czasie. 

Projekt systemu motywacji do pracy naukowej i jej weryfikacji


W czasie trwającego od miesiąca impasu spowodowanego blokowaniem przez pracodawcę prowadzenia sporu zbiorowego "Solidarność" ZNiO nie próżnowała. Przygotowaliśmy projekt systemu motywacji do pracy naukowej i jej weryfikacji (LINK), który chcemy zaproponować podczas mediacji jako rozwiązanie kompromisowe dotyczące części naszych żądań wyrażonych w punkcie 2, który brzmi następująco:
Utrzymanie systemu motywacji do pracy naukowej, tj. zagwarantowanie wszystkim pracownikom, którzy w przyszłości awansują na stanowisko kustosza lub uzyskają tytuł naukowy doktora, automatycznej podwyżki związanej z tym awansem lub uzyskaniem tytułu doktorskiego w wysokości wynegocjowanej w punkcie 1;
Propozycje pracodawcy w tym punkcie były następujące:

Dokonanie zmian w Regulaminie wynagradzania ZNiO, zmierzających do stworzenia systemu motywacyjnego dla pracowników prowadzących działalność naukową. Zakończenie prac nad nowym regulaminem, uzgodnionym z organizacją związkową.
Projekt systemu motywacji do pracy naukowej i jej weryfikacji polega na propozycjach zmian systemowych. Chodzi o to, aby dłuższe urlopy przysługiwały, jak do 2013 r., pracownikom zajmujących się pracą naukową w Ossolineum, a jednocześnie, żeby istniał system weryfikacji, gwarantujący, że osoby korzystające z tych uprawnień będą rzeczywiście się nią zajmowały. System opiera się na punktacji za artykuły naukowe, udział w konferencjach, wystawach i grantach naukowych, a pomyślany został tak, aby móc stanowić część Regulaminu Wynagradzania ZNiO. Przewidziane w nim zostało stworzenie stanowisk samodzielnych pracowników naukowych także dla doktorów habilitowanych. 

Brak motywacji szerszym problemem w Ossolineum


Projekt, rozesłany drogą elektroniczną do członków "Solidarności" ZNiO, wywołał od początku burzliwą dyskusję. Wiele osób, które zabrały głos, także spoza działów bibliotecznych, podkreślało, że problemy, które tak dotkliwie odczuwają teraz kustosze i doktorzy, związane z pozbawieniem ich realnej (systemowej) motywacji, dotyczą tak naprawdę ogromnej większości ossolińczyków. Wiele osób wskazywało na brak jasnych i określonych regulaminowo zasad awansowania i premiowania, co wpływa właśnie na brak motywacji. W związku z tym Komisja Zakładowa zorganizowała zebranie członków "Solidarności" oraz osób zainteresowanych dyskusją nad projektem w Refektarzu, które odbyło się w dniu 16 czerwca. Powołane zostały na nim dwie grupy pracownicze, które zajmą się przygotowaniem propozycji dotyczących awansowania i premiowania, aby móc je przedłożyć pracodawcy.

 

Rada Naukowa nie zajmuje się sprawami związanymi z pracą naukową w Ossolineum


Niestety, istnieją uzasadnione obawy, że pracodawca w ogóle nie liczy się z oddolnym głosem pracowników pragnących współtworzyć przyszły kształt instytucji o podstawowym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa narodowego. Wskazuje na to sposób, w jaki potraktowano projekt systemu motywacji do pracy naukowej i jej weryfikacji na zebraniu Rady Naukowej w dniu 23 czerwca. Pomimo faktu, że projekt ten zakłada oddanie Radzie Naukowej kompetencji do oceny merytorycznej pracy naukowej w ZNiO, jak również pomimo tego, że na zebraniu w dniu 16 czerwca liczne głosy wskazywały na to, że Rada Naukowa mogłaby roztoczyć swoistą kuratelę nad pracą naukową w Ossolineum, projekt nie został w ogóle poddany dyskusji. Nie dostaliśmy też żadnej odpowiedzi merytorycznej dotyczącej projektu ani od pracodawcy, ani członków Rady Naukowej (25 osób!). Oczywiście nie zmienia to w żadnej mierze tego, że projekt ten w dalszym ciągu traktujemy jako możliwą propozycję w mediacji.

* * *

Wydarzenia ostatniego miesiąca na pewno nie mogą nastrajać optymistycznie. Jednak rolą związku jest dbanie o interesy pracowników, a nie dobry nastrój dyrekcji, dlatego będziemy dalej pracować na rzecz takich rozwiązań w Ossolineum, które uczynią z tej instytucji przyjazne miejsce i żywy ośrodek pracy naukowej.

_________________________
Skład Rady Naukowej II Kadencji: LINK

1 komentarz:

  1. Anonimowy26/6/14

    Rodzi się pytanie - CZYM zajmuje się Rada Naukowa? Bo jak widać działalnością naukową ZNiO - nie.

    OdpowiedzUsuń