26 maja 2017

Jubileusz 1817-2017. Nie tylko Ossolineum...

"O roku ów!"
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Księga XI


Słowa Adama Mickiewicza, przytoczone tu jako motto, dotyczyły roku 1812, ale można je odnieść także do roku 1817. Wówczas to miały miejsce ciekawe wydarzenia w świecie. Otwarty został Tower Bridge w Londynie. Karl Dreis odbył pierwszą przejażdżkę prototypem welocypedu. Urodził się Theodor Mommsen. Umarł Tadeusz Kościuszko. Dwa wydarzenia wielkiej rangi miały miejsce także w Cesarstwie Austriackim. W dniu 4 czerwca cesarz Franciszek I zatwierdził statut Ustanowienia familijnego Biblioteki Publicznej pod imieniem Ossolińskich we Lwowie. A niecałe dwa miesiące później, w dniu 29 lipca, wyraził zgodę aby powstało Františkove muzeum, czyli dzisiejsze Moravské zemské muzeum w Brnie.  

Już choćby rzut oka na logo brneńskiego jubileuszu nasuwa myśl o związkach łączących nasze instytucje (LINK). Okazuje się, że słusznie! Ich istnienie poświadcza źródło archiwalne, które jest niezwykle cenne dla poznania wczesnej historii rozwoju zbiorów ossolińskich - Księga Darczyńców z lat dwudziestych i trzydziestych XIX w. 

W drodze na degustację morawskiego wina po pierwszym dniu konferencji.
No dobrze, ale skąd ten temat? Ano stąd, że II Międzynarodowa Konferencja Numismatica Centroeuropaea II (LINK) miała miejsce właśnie w Brnie. Można było na niej wysłuchać wielu referatów dotyczących mennictwa czeskiego, polskiego i, ogólnie, środkowoeuropejskiego, jak również historii Muzeum Ziemi Morawskiej. Reprezentacja polska była silna, aż siedem osób przyjechało z Wrocławia (w tym pięć z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego). Razem z Barbarą Butent-Stefaniak reprezentowaliśmy Ossolineum. Nasze referaty: o czeskich monetach w zbiorach ossolińskich (Barbara Butent-Stefaniak), oraz o wspólnych początkach Ossolineum i Muzeum Ziemi Morawskiej (Adam Degler) wzbudziły zainteresowanie i dyskusję. 

Zapraszam do obejrzenia swojej prezentacji o wspólnym jubileuszu: LINK.

Ahoj!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz