Zapraszamy na dwa wykłady dotyczące numizmatyki antycznej, jakie będą miały miejsce w Ossolineum. Zaproszeni Goście podzielą się swoją wiedzą w ramach programu Visting Professors, finansowanego z funduszu Scientiae Wratislaviensis i organizowanego przez Wrocławskie Centrum Akademickie.
Pierwszy z wykładów już jutro - Roger Bland, związany z British Museum, opowie o tym, jak nowe znaleziska monet, zwłaszcza tych pozyskiwanych w wyniku użycia wykrywaczy metali, zmieniły obraz rzymskiej Brytanii. Słuchacze będą mieli okazję poznać prawne podstawy poszukiwań zabytków w Wielkiej Brytanii, tak różne od polskich, a także zobaczyć, jak niezwykle bogate i cenne znaleziska (na przykład skarb ponad 800 złotych staterów z I w. po Chr. czy tabliczki do pisania z połowy I w. po Chr. z londyńskiego City - więcej na ten temat np. tu: LINK) odkryto na Wyspach w ostatnich piętnastu latach. Liczne wykresy i zestawienia pokażą, jak ogromnie wzrosła liczba rejestrowanych znalezisk w Wielkiej Brytanii w porównaniu z ostatnią dekadą starego milenium, a zdjęcia prawdziwych skarbów podziałają z pewnością na wyobraźnię.
Wykład 29 czerwca o godzinie 13 w sali konferencyjnej w Starej Plebanii na pl. Nankiera 17, w języku angielskim.
Drugi wykład w poniedziałek - Ute Wartenberg Kagan, dyrektor wykonawcza American Numismatic Society, opowie o początkach monety. Choć wiemy, że pierwsze monety pojawiły się w Królestwie Lidii w drugiej połowie VII w. przed Chr. (więcej na stronie British Museum - LINK), to kwestie szczegółowe dotyczące początków już ponad dwóch i pół tysiąca lat historii krążków metalu ze stemplem gwaranta ich wartości budzą wciąż żywe dyskusje wśród specjalistów. Wykład będzie skierowany do szerokiego odbiorcy, tak aby niespecjaliści mogli się dowiedzieć interesujących rzeczy. Jest to ważne, gdyż często spotykamy się w Polsce z poglądem, że "monetę wynaleźli Fenicjanie", co jest oczywistą nieprawdą.
Wykład 3 lipca o godzinie 13 w sali konferencyjnej w Starej Plebanii na pl. Nankiera 17, w języku angielskim.
O programie Visiting Professors - LINK.
Wizyta Rogera Blanda na stronie Wrocławskiego Centrum Akademickiego - LINK.
ZAPRASZAMY!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz