Napływają już do Komisji Zakładowej pierwsze wypełnione ANKIETY "Solidarni Ossolińczycy". Bardzo dziękujemy za szybki odzew!
Przypomnijmy tu motto ankiety:
„Trzeba, aby nareszcie się dowiedziano, że Ossolineum jest, względnie pragnie być – w myśl intencji Założycieli – instytucją żywotną, która nie tylko gromadzi zabytki, ale udostępnia je najszerszym sferom, przyczynia się do wzrostu estetycznego poczucia i pracuje na korzyść polskiej sztuki i nauki.” (Mieczysław Treter, Memoriał w sprawie reorganizacji Muzeum Książąt Lubomirskich we Lwowie, Charków-Lwow 1914-1918, Archiwum ZNiO V, rkps 36a, nr prot. 146).
Pierwsza strona Memoriału |
Słowa napisane sto lat temu przez historyka sztuki, Mieczysława Tretera (1883-1943), zatrudnionego w Ossolineum od 1904 r., są aktualne także i dziś. Memoriał w sprawie reorganizacji Muzeum Książąt Lubomirskich we Lwowie to nieznany, nigdy nie publikowany dokument, który stanowi doskonałe świadectwo wielkiego skoku modernizacyjnego, jakiego dokonało polskie muzealnictwo w okresie międzywojennym. Jednym z motorów tego postępu był właśnie Treter, a jego Memoriał, liczący 40 stron maszynopisu, stał się podstawą nowoczesnej organizacji jednego z najstarszych polskich muzeów - Muzeum Książąt Lubomirskich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz