6 lutego 2019

Podwyżki i inne sprawy

Podwyżki. Szkolenie w Regionie. Polityka antymobbingowa. Ogólnopolska akcja "Dość dyskryminowania pracowników". Multi Sport.

Mamy trochę zaległości w informowaniu o bieżących sprawach. Muszę przyznać, że końcówka ubiegłego roku była, delikatnie rzecz ujmując, trudna. Nawał obowiązków w pracy i poza pracą, ciągłe zmiany, takie czy inne problemy - każdy z nas ma za sobą (lub przed sobą) takie doświadczenia. Coś się nie układa, nie mamy czasu odpocząć, ktoś ma do nas o coś pretensje, słuszne czy nie - to wszystko razem może być źródłem stresu. Z drugiej strony, dobra atmosfera w miejscu pracy, godne wynagrodzenie i aktywność fizyczna to główni pogromcy stresu w życiu zawodowym. I tych spraw dotyczy faktycznie ten wpis.

Podwyżki

Zacznijmy od podwyżek. Od pewnego czasu emocje budzi pismo z grudnia ubiegłego roku, jakie wystosował Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie zwiększenia dotacji budżetowej dla ZNiO. Możemy się z nim zapoznać na stronach Senatu RP w sekcji "Materiały": LINK, LINK. Warto w jego kontekście zwrócić uwagę na to, że pracodawca wystąpił o zwiększenie dotacji budżetowej nie tylko na pokrycie rosnących wydatków (choćby ze względu na podwyżki prądu), ale i na wzrost wynagrodzeń. Ustaliliśmy, że po dokonaniu analizy sytuacji finansowej Ossolineum podejmiemy konsultacje z pracodawcą w sprawie podwyżek. Przypomnijmy, że w zeszłym roku wysłaliśmy pismo do pracodawcy z zapytaniem w tej sprawie, sygnalizując coraz bardziej pilną potrzebę zwiększenia wynagrodzeń, choćby ze względu na wzrost kosztów utrzymania we Wrocławiu.

Szkolenie

W dniu 10 stycznia dwoje członków Komisji Zakładowej, Elżbieta Baran i Adam Degler, uczestniczyli w szkoleniu w Regionie Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność". Podczas dwuipółgodzinnego spotkania kierownik Działu Prawnego, Sławomir Poświstak, omówił najważniejsze zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Główna zmiana dotyczy zapisów stanowiących o tym, kto może tworzyć organizacje związkowe i przystępować do istniejących. Dotąd było tak, że prawa te przysługiwały wyłącznie pracownikom zatrudnionym na umowę stałą, a obecnie "osobom wykonującym pracę zarobkową", czyli także tym, którzy są zatrudnieni na umowę o dzieło, zlecenie, kontrakt itp. Pozostałe zmiany dotyczą głównie różnych przepisów szczegółowych związanych z działalnością związków zawodowych.

Ustawę ze zmianami znajdziemy na stronie Regionu pod tym adresem: LINK.

Dobra atmosfera w miejscu pracy

W grudniu otrzymaliśmy od pracodawcy projekt polityki antymobbingowej dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Brak odpowiedniego systemu zapobiegania zjawiskom mogącym nosić znamiona mobbingu sygnalizowaliśmy wielokrotnie w ubiegłym roku, wskazując jednocześnie na wzory rozwiązań: regulaminy przyjęte w wielu innych firmach prywatnych i coraz liczniejszych zakładach pracy sfery budżetowej. Jedno z zebrań poświęciliśmy w całości temu problemowi. Rozmowy między pracodawcą a Komisją Zakładową dotyczące regulaminu i jednoczesne konsultacje w Dziale Prawnym Regionu  prowadziliśmy od listopada. Dzięki temu uświadomiliśmy sobie szereg ważnych kwestii prawnych.

Komisja Krajowa o dialogu i dyskryminacji


Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem 13/18 Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z grudnia ubiegłego roku ws. sytuacji społeczno-gospodarczej oraz stanu dialogu w Polsce (LINK).

Aktywność fizyczna

No i wreszcie sprawa aktywności fizycznej, czyli Multi Sport. Miło poinformować, że program Multi Sport jest jak jedna z telewizji - trwa, wbrew pewnym problemom, jakie wynikły w ubiegłym roku. Pod koniec ubiegłego roku także ta sprawa została poruszona podczas rozmów z pracodawcą i zapewne rozstrzygnie się ostatecznie do końca tego miesiąca. Od początku trwania programu (połowa 2016 r.) skorzystało z niego już ponad czterdzieści osób! Zainteresowanych Multi Sportem odsyłam pod ten link: LINK.

Trzymajmy kciuki za dalszą współpracę!

Na koniec pragniemy podzielić się linkami: jeden to zapowiedź filmu, który niewątpliwie wielu z nas będzie chciało zobaczyć (LINK), a drugi dotyczy jutrzejszego wykładu w Muzeum Pana Tadeusza: "Wrocław Tadeusza Różewicza" (LINK).



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz