28 listopada 2014

Finał sprawy systemu motywacji

Wczoraj miało miejsce pierwsze i, zarazem, ostatnie posiedzenie w pełnym składzie Komisji ds. opracowania projektu systemu motywacyjnego dla pracowników prowadzących badania naukowe w ZNiO. Choć nasz projekt inicjatywny nie był dyskutowany, a tylko niewielka część naszych uwag została uwzględniona, postanowiliśmy nie blokować inicjatywy Dyrektora ZNiO.

Przypomnijmy, Komisja Zakładowa wystąpiła z własnym projektem systemu motywacji do pracy naukowej i jej weryfikacji w dniu 17 czerwca 2014 r. (link). Na początku lipca dowiedzieliśmy się, że powołany zostanie specjalny zespół, którego zadaniem będzie opracowanie stosownego systemu (link). Prace komisji przebiegały korespondencyjnie, także po wejściu w jej skład przedstawiciela Solidarności ZNiO (piszącego te słowa) na mocy porozumienia kończącego spór zbiorowy rozpoczęty w dniu 20 lutego. W ich wyniku powstał nowy projekt, uwzględniający niewielką część naszych postulatów, jak również uwagi innych członków Komisji. Jako reprezentant Komisji Zakładowej wskazywałem na wczorajszym, blisko trzygodzinnym, posiedzeniu Komisji na nasze uwagi dotyczące szeregu kwestii szczegółowych, jak również na to, że system powinien być powiązany z Regulaminem Wynagradzania.

Część naszych postulatów nie została zrealizowana: system nie został włączony do Regulaminu Wynagradzania, nie wszystkie nasze uwagi szczegółowe zostały wzięte pod uwagę. Jednak mając na względzie fakt, że projekt może przynieść w przyszłości pewne korzyści pracownikom, postanowiłem wstrzymać się od głosu i nie skazywać na zaprzepaszczenie pracy wszystkich członków Komisji.

Jeśli system, którego treść wkrótce poznamy, będzie w stanie ułatwić prowadzenie badań naukowych choćby nawet i jednemu pracownikowi, będzie to oznaczało, że stanowi wartość dodaną i warto było inicjować dyskusję na temat takiego systemu.

Naszym celem nie jest wzniecanie buntów, ani działalność wywrotowa, a jedynie takie wypełnianie zobowiązań jakie nakładają na nas dwa Statuty: Statut ZNiO i Statut NSZZ "Solidarność", aby każdy pracownik Ossolineum miał jak najlepsze możliwości rozwoju, bo rozwój pracownika, to korzyść i chluba dla Instytucji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz