6 listopada 2015

Po konferencji o roli współczesnych muzeów

W dniu wczorajszym (5 listopada) miała miejsce w Auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich konferencja na temat roli współczesnych muzeów w przekazywaniu wartości kulturowych i edukacyjnych. Ossolińczycy, licznie zasilający wydarzenie swoją obecnością, wysłuchali referatów dotyczących między innymi Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Pana Tadeusza.

Pełne nagranie z konferencji znajdziemy w serwisie YouTube:


Zapraszamy do dyskusji na tematy poruszone podczas konferencji!

3 komentarze:

  1. Anonimowy6/11/15

    "Rola współ­cze­snych muzeów – doświad­cze­nie este­tyczne jako narzę­dzie prze­ka­zy­wa­nia war­to­ści kul­tu­ro­wych i edu­ka­cyj­nych" - konferencja pod takim tytułem odbyła się wczoraj w Ossolineum. Przypuszczam, że jak wielu Ossolińczyków, miałam nadzieję, że będzie to okazja do poznania bliższych szczegółów dotyczących powstającego właśnie Muzeum Pana Tadeusza. Na przykład scenariusza wystawy. Czego się dowiedziałam? Jaka jest historia rękopisu "Pana Tadeusza"... Nawet nie chcę tego komentować.

    Referaty zaproszony gości pełne były konkretów, przykładów, analiz, wniosków. Szkoda, że o wystąpieniach przedstawicieli Muzeum Pana Tadeusza nie można tego powiedzieć. Dobrze byłoby, gdyby osoby odpowiedzialne za tworzenie tego muzeum wzięły sobie do serca to, na co kładli nacisk niemal wszyscy prelegenci - multimedia nie są żadną specjalną atrakcją dla zwiedzających, natomiast szybko się starzeją i psują. Zwiedzający zainteresowani są prawdziwymi obiektami, a nie ich kopiami w 3D, 4D czy 5D. Dzisiaj wszelkie możliwe multimedia dostępne są w byle telefonie.

    I jeszcze na koniec - dziękuję pani Annie Surzyńskiej-Błaszak za zadane pytanie: dlaczego, mając takie zbiory rękopisów literackich, Ossolineum nie zdecydowało się na stworzenie muzeum literatury?

    Też chciałabym wiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Robert Forysiak-Wójciński9/11/15

    Szkoda, że w konferencji nie wzięło udziału wrocławskie Muzeum Wody, czyli Hydropolis. To z pewnością z wielu względów najbardziej pokrewna dusza dla projektu MPT- liczne stanowiska multimedialne, wydruki 3D, reprodukcje zabytków (same zabytki chyba też), adaptacja zabytkowego budynku, zbliżony termin otwarcia i koszt inwestycji. Podobne narzędzia i doświadczenia, tylko tematy różne. No więc trochę szkoda...

    OdpowiedzUsuń
  3. Mój tekst okazał się zbyt obszerny. Cierpliwym udostępniam link, pod którym jest umieszczony. Należy go skopiować i wkleić do przeglądarki.

    https://drive.google.com/file/d/0B3jeBP9XepiOaXVQcmZCaVA4Q0U/view?usp=sharing

    Krzysztof Gluziński

    OdpowiedzUsuń