11 grudnia 2015

Aktualności grudniowe



Mijające dwa tygodnie przyniosły dwa ważne wydarzenia dla funkcjonowania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dziś i w przyszłości. W dniu 30 listopada Rada Kuratorów przyjęła nowy Regulamin Funkcjonowania ZNiO, a w dniu 3 grudnia Komisja Zakładowa przedłożyła Dyrektorowi projekt Regulaminu Wynagradzania ZNiO.

Ossolineum jest w fazie przekształceń – to nie ulega już dla nikogo wątpliwości. Nic też nie ma w tym niezwykłego: dzisiaj rzeczywistość zmienia się szybciej niż w powieściach Philipa Dicka. Hrabia Józef Maksymilian Ossoliński zbierał z mozołem księgi przez całe swoje pracowite życie. Dzisiaj wiele z tych ksiąg możemy mieć na kliknięcie. Książę Henryk Lubomirski zamówił zapewne kolekcję gipsowych odlewów monet i medali z Cesarskiego Gabinetu Numizmatycznego w Wiedniu. Dzisiaj dysponujemy technologią pozwalającą wykonywać skany i wydruki takich zabytków w trzech wymiarach (3D). Może jeszcze niebotycznie drogą, ale za kilka lat już na tyle tanią, że każdy ossolińczyk będzie mógł sobie pozwolić na wydrukowanie własnego znaczka „Solidarności”.

Schodząc na ziemię, musimy zauważyć, że jedną trzecią naszego życia spędzaną w miejscu pracy determinują obowiązujące w tymże regulaminy. Bardzo dobrze stało się, że pracodawca wystąpił z inicjatywą przygotowania nowego Regulaminu Funkcjonowania ZNiO. 

Jak wiadomo wszystkim Czytelnikom Dziedzińca, „Solidarność” ZNiO podjęła inicjatywę opracowania nowego Regulaminu Wynagradzania w czerwcu ubiegłego roku. Uformowały się wówczas dwa robocze zespoły, w których pracowało łącznie dziewięć osób. Jeden z zespołów odpowiadał za opracowanie systemu awansowania, a drugi – za opracowanie systemu nagradzania. Już na wstępnym etapie prac zespoły połączyły się pod komendą jednej z energicznych Koleżanek. Trwał wtedy impas w sporze zbiorowym (rozpoczętym w lutym) i dzięki rozpoczęciu pracy nad Regulaminem Wynagradzania mogliśmy wykorzystać ten trudny czas w najlepszy możliwy sposób.  We wrześniu ubiegłego roku spór zakończył się porozumieniem, w czym niemała zasługa przypadła mediatorowi, przewodniczącemu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, Kazimierzowi Kimso. Obie strony sporu zobowiązały się wówczas do wspólnego opracowania nowego Regulaminu Wynagradzania. Dalsze prace prowadzone były z różną intensywnością, zależnie od możliwości i okoliczności, aż wreszcie w czerwcu tego roku gotowy projekt trafił do pani Zofii Sekuły, specjalistki najwyższej klasy  w dziedzinie regulaminów wynagradzania i układów zbiorowych pracy. Gotowy projekt? Cóż, tak się nam tylko zdawało... Dostaliśmy od pani Zofii ekspertyzę liczącą sześć stron. Znów trzeba było się wziąć do roboty. Dzięki temu jednak nasz projekt Regulaminu Wynagradzania jest napisany lepiej, niż moglibyśmy to zrobić własnymi siłami w Ossolineum. Ujęte w nim zostały jasne zasady awansowania, a więc to, na co tak wiele osób zwracało uwagę przy okazji różnych rozmów i spotkań. Uważni Czytelnicy zauważą też, że przedstawiliśmy propozycje realnych instrumentów mających zagrać w zespole, którego nazwa brzmi System Motywacji. 
 

Zapraszamy zatem do lektury i liczymy na wsparcie, bo chodzi tu o to, aby jasne i przejrzyste zasady wynagradzania pracowników sprzyjały ich codziennej pracy, zaangażowaniu, a więc także rozwojowi Ossolineum. Ci, którzy za kilka lat zasilą kadry Zakładu, dzisiaj wkuwają "na blachę" inwokację z „Pana Tadeusza”. Pomyślmy też o nich, aby oni kiedyś zrozumieli, że był sens wkuwać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz